Ośrodek rekolekcyjny BETANIA

Betania to mały ośrodek rekolekcyjny/pustelnia znajdujący się w dość wysoko położonym i wyciszonym miejscu we wsi Trzebunia, w powiecie myślenickim, w gminie Pcim. Wioska leży w Beskidzie Makowskim. Z domku rozciąga się piękny widok. Poniżej domku są zabudowania (rejon bardzo spokojny), zaś powyżej ciągną się już tylko kilometry lasów.

Na sześć dni przed rozpoczęciem Paschy Jezus przybył do BETANII, do Łazarza, którego niedawno wskrzesił z martwych. Przygotowano z tej okazji kolację. Marta im usługiwała, Łazarz siedział razem z Jezusem, natomiast Maria przyniosła butelkę bardzo drogiego olejku nardowego, namaściła nim stopy Jezusa i otarła je własnymi włosami. Cały dom napełnił się wspaniałym zapachem

/Ewangelia Jana 12, 1-3/

Betania to miejsce, gdzie Jezus odpoczywał, gdzie był wśród przyjaciół. Dlatego centralną ideą pustelni BETANIA jest stworzenie takiego miejsca, w którym będzie można odpocząć wraz z Jezusem i przy Nim, gdzie będzie można zaczerpnąć sił duchowych i fizycznych, gdzie przez piękno przyrody, ciszę oraz klimat modlitwy, będzie można przeżyć prawdziwą rekreację (re-creatio = stworzenie na nowo).

WYPOSAŻENIE

  • W Betanii znajduje się kaplica, cztery pokoje z 11 łóżkami (10×1 os., 1×2 os.), kuchnia, 2 łazienki z toaletami.
  • Pustelnia nie jest wyposażona w pościel! Należy ze sobą zabrać prześcieradło, poduszkę, śpiwór.
  • Kuchnia jest wyposażona we wszystko, co potrzebne do samodzielnego przygotowywania posiłków: płytę elektryczną do gotowania, lodówkę, mikrofalówkę, czajnik elektryczny, ekspres przelewowy, tostery, garnki, patelnie, talerze, kubki i sztućce.
  • Istnieje również możliwość zamówienia bardzo smacznych obiadów, które zostaną przywiezione do Betanii (30-35 zł za obiad dwudaniowy).
  • Bardzo blisko pustelni znajduje się sklep spożywczy, gdzie można kupić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.
  • Kaplica jest w pełni wyposażona w paramenty liturgiczne. W czasie pobytu kapłana w pustelni może być w tabernakulum przechowywany Najświętszy Sakrament.
  • W domku jest sieć Wi-Fi, telewizor podpięty do Internetu, bezprzewodowa kolumna muzyczna oraz można w nim znaleźć gry planszowe. W ogrodzie jest grill, a posiłki można spożywać na zewnątrz na zadaszonym tarasie. W razie chłodniejszych dni domek jest wyposażony w ogrzewanie elektryczne.

CENNIK

Cennik wynajmu domku (cena za cały domek):

1 osoba / 90 zł za dobę
2-3 osób / 120 zł za dobę
4-7 osób / 240 zł za dobę
8-11 osób / 380 zł za dobę

Z Betanii można korzystać w charakterze pustelni, małego ośrodka rekolekcyjnego czy miejsca do wyciszenia i odpoczynku, ale nie ma on charakteru zwykłego domku letniskowego. Betania będzie wynajmowana grupom tylko z księdzem bądź siostrą zakonną i/lub zaufanym osobom.

Betania jest dostępna tylko w okresie wiosenno-letnio-jesiennym od kwietnia do listopada.

Gdybyś byś zainteresowany wynajmem Betanii na weekend, kilka dni czy dłuższy pobyt indywidualnie czy dla grupy zadzwoń lub napisz maila, aby dowiedzieć się, kiedy są wolne terminy: krzysztof.poroslo@upjp2.edu.pl  (+48 690 333 553).

JAK DOJECHAĆ?

Betania położona jest ok. 45 km od centrum Krakowa w kierunku Zakopanego. Za Myślenicami należy zjechać z Zakopianki na Stróża/Budzów i przejechać całą wioskę. Kolejną wioska to Trzebunia. Do Betanii można podjechać samochodem, gdyż przy domku jest parking na dwa samochody.

Zobacz na mapie:

Galeria zdjeć